Kiropraktik/manuaalterapeut Priit Kõrve sõnab, et enne kooliiga oleks mõistlik laps vähemalt korra ortopeedil, manuaalterapeudil/kiropraktikul või füsioterapeudil üle vaadata, et vajadusel juba varakult rühivigadega tegelema hakata.
Kindlasti tuleks üle vaadata ka koht, kus laps kodus õpib ning vajadusel leida sellised lauad-toolid, mida saab vastavalt vanusele reguleerida või välja vahetada. Kõrve toob välja ka mõningad pidepunktid, mida tuleks jälgida ja mis viitavad sellele, et lapse kaela ja seljaga tuleks tegeleda.
Kõrve lisab, et nii nagu koolis tehakse õppides pause, tuleks ka kodus iga tunni tagant teha 10-15 minutit pausi, mille jooksul oleks soovituslik aktiivsemalt liigutada – ühekülgne pikalt kestev koormus tekitab probleeme. Ka koolikoti osas soovitab ta mõelda selle peale, kas on mingeid õpikuid, mida saaks soetada kaks eksemplari – üks koju ja teine kooli. See on lihtne moodus vähendamaks koolikoti kaalu.
Arvuti taga toimetades võiks lapse keha puhul jälgida, et:
Kõrve arvab, et edasistes klassides on suure tõenäosusega juba põhiasjadega ilmselt arvestatud ja lapse õppimiskeskkonda vastavalt lapse kasvamisele ka kohendatud. Ta rõhutab, et eriti oluline on lapsele tähelepanu pöörata kasvuspurdi ajal ja sellele järgneval perioodil. Just siis kipuvad kõige sagedamini välja kujunema rühivead, sealhulgas skolioos. „Luustik kasvab kiirelt ja toetav lihaskorsett ei jõua nii kiirelt järgi areneda (lihased vajavad vähemalt 2-3 kuud, et arengus järgi jõuda). Sellel perioodil lisa tähelepanu lapse/noore keha asenditele nii õppimisel kui vabal ajal. Spordis oleks mõistlik vahetult peale kasvuspurti võistluskoormust vähendada ja keskenduda üldfüüsilisele treeningule ehk aidata lihased arengus luustikule järele. Kui märkad et laps/noor sellel ajal jääb viltu, tuleks kohe spetsialisti poole pöörduda. Mõistlik oleks kasvuspurdi ajal ja järel käia manuaalterapeudi/kiropraktiku, ortopeedi või füsioterapeudi juures kontrollis,“ lausub ta.
Märgid lapsevanematele, et lapse kaela ja seljaga on vaja tegeleda
Kõrve sõnab, et kui vaadelda lapse keha ning võrrelda paremat ja vasakut kehapoolt nii eest kui tagant, siis oluline erinevus viitab kõrvalekaldele ning sellisel juhul on vaja pöörduda arsti, manuaalterapeudi/kiropraktiku või füsioterapeudi juurde, kes hindavad probleemi olemust ja võimalikke lahendusi juba täpsemalt. Ta lisab, et suure tõenäosusega pole olemasinimest, kelle parem ja vasak kehapool oleksid täpselt samasugused ja see pole ka probleemiks, sest keha suudab väikeseid kõrvalekaldeid hästi kompenseerida. Kui aga ületatakse keha kompensatsiooni võimekus, siis seal tekivad juba tõsised kõrvalekalded. „Mida parem on meie lihaskorsett seda vähem mõjutavad väiksed kõrvalekalded meie igapäeva elu. Liiga suured lihased võivad samuti probleeme tekitada vähendades painduvust ja piirates liikumisulatust,“ lausub Kõrve.
Peamised pidepunktid, mida jälgida:
„Tavaliselt antud nähtude esinemise korral esineb funktsionaalseid blokke, mis tekitavad keha mehhaanikas probleeme ja neid aitab vabastada/parandada üldjuhul manuaalterapeut/kiropraktik. Edasi on enamustel juhtumitel vaja ka ravivõimlemist, et lihased aitaksid säilitada õigeid asendeid ning probleemid ei tuleks tagasi,“ selgitab Kõrve.